Разлика помеѓу преработките на „Асалско Езеро“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Асалско езероЕзеро''' ({{lang-fr|Lac Assal}}) е [[кратерско езеро]] во централен [[Џибути]], сместено на јужната граница на регионот [[Таџура]] на 120 km западно од [[Џибути (град)|Џибути Сити]]. Лежи на 155 m (515 ft) под морското ниво во [[Данакилска котлина|Афарската котлина]] (Данакилска котлина) и преставува најниска точка во [[Африка]]. Има димензии од 19 и 7 km и површина од 54 km². Длабоко е 40 m.
 
Езерото се карактеризира со високо ниво на [[салинитет]] околу 34,8% (до 40% на 20 m длабочина), споредено со просечниот салинитет на океаните од 3,5 % го прави [[солено езеро|најсоленото езеро]] во светот.