Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Додадени 357 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
'''Иван Точко''' ({{роден во|Охрид}}, {{роден на|9|јануари|1914}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|12|ноември|1973}}) бил македонски [[раскажувач]], [[новинар]] и [[драмски писател]]. СеЕден школувале воод [[Охрид]]основачите ина [[Битола]].Друштво Завршилна Правенписателите факултетна воМакедонија|Друштвото [[Белград]]на иписателите Театарскана академија во [[СофијаМакедонија]].<ref>Маринела Јовановиќ, Нада Филева: „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002</ref>
 
Се школувал во [[Охрид]] и [[Битола]]. Завршил Правен факултет во [[Белград]] и Театарска академија во [[Софија]].<ref>Маринела Јовановиќ, Нада Филева „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002.</ref>
Беше учесник во [[НОВ]] на Македонија. Работеше како новинар во „Нова Македонија“, во [[Радио Скопје]] и беше уредник на списанието „Македонија“.
 
Беше учесник во [[НОВ]] на Македонија. Работеше како новинар во „Нова„[[Нова Македонија“Македонија]]“, во [[Радио Скопје]] и беше уредник на списанието „Македонија“.
Автор е на збирките раскази „Бојана“, „Акорди“, „Прстен“, „Раскази“ и „Лебедова песна“, како и новелите „Вино за душите“ и „Грев“. Последно негово објавено дело е драмата во осум сцени со прилог „Плуто“.
 
По донесувањето на [[Информбиро|Резолуцијата на Информбирото]] е уапсен и испратен на [[Голи Оток]].<ref>Димче Најчески „Голооточки сведоштва“, Скопје, 2002, книга втора, 136-139 стр.</ref>
== Литературно творештво ==
 
* Бојана (раскази, 1953)
Загинал во сообраќајна несреќа, прегазен од автомобил, по излегувањето од автобус.
* Акорди (раскази, 1956)
 
* Прстен (раскази, 1959)
== Творештво ==
* Раскази (1962)
* Бојана„Бојана“ (раскази, 1953)
* Вино за душите (новелети, 1968)
* Премиера„Акорди“ (раскази, 19701956)
* Акорди„Прстен“ (раскази, 19561959)
* Грев (лирски минијатури, 1971)
* „Раскази“ (1962)
* Плуто (драма, 1972)
* Вино„Вино за душитедушите“ (новелети, 1968)
* Охридска трилогија (три драмски текстови - Под Акропол, Робинка и Плуто, 1974)
* Прстен„Премиера“ (раскази, 19591970)
* Грев„Грев“ (лирски минијатури, 1971)
* Плуто„Плуто“ (драма, 1972)
* „Охридска трилогија“ (три драмски текстови - „Под Акропол“, „Робинка“ и „Плуто“, 1974)
 
= Наводи =
{{reflist}}
 
 
{{македонија-биог-никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Точко, Иван}}
[[Категорија:Македонци]]
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Охриѓани]]
5.894

уредувања