Разлика помеѓу преработките на „Велин Алајков“

Додадени 274 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име= Велин Алајков | опис= | портрет= | px = 150 | наставка= | ...)
 
px = 150 |
наставка= |
роден-дата= ?{{роден на|||1882}} |
роден-место= [[Горни ПоројБогослов]], [[МакедонијаБугарија]] |
починал-дата= ?{{починал на|17|ноември|1922}} |
починал-место= ?{{починал во|Ќустендил|}}, [[Италија]] |
}}
'''Велин Алајков''' бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење и, деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]][[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешна македонска револуционерна организација ]].
==Биографија==
 
== Наводи ==
{{наводи}}