Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност |
име=ЧудомирАлександар КантарџиевБујнов |
портрет= Alexander Buynov Shumen IMARO.JPG |
опис=револуционер на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]|
починал-место= {{починал во|Банско}}, денес [[Бугарија]] |
}}
'''Александар БујновИванов Ненов''' ({{lang-bg|Александър Буйнов}}), наречен '''Бујнов''' ([[26 септември]] [[1879]] - [[27 септември]] [[1924]]) е бугарски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== Биографија ==
Бујнов е роден во [[Шумен]], [[Бугарија]]. Во младоста се занимавал со актерство.