Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност |
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
име=Чудомир Кантарџиев |
'''Александар Бујнов''' ({{lang-bg|Александър Буйнов}}) ([[26 септември]] [[1879]] - [[27 септември]] [[1924]]) e [[револуционер]] од [[Бугарија]], активист на [[ВМОРО]].
портрет= Alexander Buynov Shumen IMARO.JPG |
опис=револуционер на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]|
наставка= |
роден-дата={{роден на|26|септември|1879}} |
роден-место= {{роден во|Шумен}}, [[Бугарија]] |
починал-дата={{починал на|27|септември|1924}} |
починал-место= {{починал во|Банско}}, денес [[Бугарија]] |
}}
'''Александар Бујнов''' ({{lang-bg|Александър Буйнов}}) ([[26 септември]] [[1879]] - [[27 септември]] [[1924]]) eе бугарски [[револуционер]], одучесник [[Бугарија]]во македонското револуционерно движење, активистчлен и војвода на [[ВМОРОМакедонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== Биографија ==
Бујнов е роден во [[Шумен]], [[Бугарија]]. Во младоста се занимавал со актерство.
 
Во април 1923 година е избран за пратеник во Бугарското собрание. Убиен е на [[27 септември]] [[1924]] каj село Добриниште, [[Разлог]], од страна на приврзаниците на [[Тодор Александров]].
 
{{Никулец за биографија}}
{{Дејци на МРО}}
[[Категорија:Македонски војводи]]