Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Александар Бујнов''' ({{lang-bg|Александър Буйнов}}) ([[26 септември]] [[1879]] - [[27 септември]] [[1924]]) e [[револуционер]] од [[Бугарија]], активист на [[ВМОРО]].
== Биографија ==
 
Бујнов е роден во [[Шумен]], [[Бугарија]]. Во младоста се занимавал со актерство.