Разлика помеѓу преработките на „Васо Николоски“

Додадени 466 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
== Биографија ==
Васо Николоски е роден на {{роден на|20|март|1955}} година во с. [[Балиндол]], [[Гостиварско]]. Завршил [[Филолошки факултет во Скопје]]. Работи како библиотекар во Основното училиште „Св. Климент Охридски“ - Скопје. Член на ДПМДруштво на Писатели на Република Македонија од [[1989]] година. Автор е на книгите: Пожари (поезија, 1983), Дното на Ахеронт (поезија, 1987, Проколнато Дрво (поезија, 2001), Часовничарот (поезија, 2010). Добитник е на наградата „Студентски збор“ за дебитантска книга на СВПСтрушки Вечери на Поезијата. Застапен е во многу поетски антологии. Преведен е на: англиски, полски, бугарски, српски, хрватски, албански и турски јазик.
{{Никулец за биографија}}
 
Анонимен корисник