Симеон Кавракиров: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Нема опис на уредувањето
починал-место= {{починал во|Семково|Бугарија}}
}}
'''Симеон Кавракиров''' ([[Солун]], [[16 ноември]] [[1898]] - [[Семково]], [[14 јуни]] [[1934]]) е македонски револуционер, роден во [[Солун]]. Припадник на [[ВМРО (Обединета)]] и член на [[БКП|Бугарската комунистичка партија]].
 
Образованието го започнува во родниот град. Во [[1919]] година се преселува во [[Софија]], кадешто студира право на Софискиот универзитет. [[1920]] година станува член на [[Бугарска комунистичка партија|БКП]] и [[Емигрантски комунистички сојуз|Емигрантскиот комунистички сојуз]]. Од [[1924]] година работи во [[Пловдив]] каде раководи со месниот комитет на [[Бугарска комунистичка партија|БКП]] и воената организација. По нејзиното пропаѓанепропаѓање во мај [[1925]] година е осуден на 1една и пол година затвор. Влегува во [[ВМРО (Обединета)]] и од [[1928]] година е секретар на обласниотОбласниот комитет на организацијата , а од [[1929]] година раководител на третата револуционерна област ( [[Пиринска Македонија]] ). Под името Павел работи по создавање групи на [[ВМРО (Обединета)|ВМРО (Об.)]] на територијата на [[Пиринска Македонија]]. На [[8 јуни]] [[1932]] е киднапиран од бандити на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] и 2две години e држан во робија. По деветнаесетомајскиот преврат [[1934]] година е убиен од нив во местото [[Семково]], [[Рила|Рила планина]].
 
Неговото име го носи селото [[Кавракирово|Орман]], Петричко, од [[1951]] година.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www1.parliament.bg/kns/Pkontrol/23ons/1%20rs/23%20ons-1rs-12p.htm Расправа во бугарскиот парламент за киднапирањето на Симеон Кавракиров] -, на бугарски јазик.
 
[[Категорија:Партизани]]
[[Категорија:Дејци на БКП]]
 
6.536

уредувања