Разлика помеѓу преработките на „Мона Лиза“

Додадени 502 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{другизначења}}
{{Инфокутија Уметничко дело
 
[[Податотека:| image_file=Mona Lisa, by Leonardo da Vinci, from C2RMF retouched.jpg|thumb|right|200px|Мона Лиза]]
| alt=
| image_size=250px
| title=Мона Лиза
| other_language_1=[[италијански јазик|италијански]]
| other_title_1=La Gioconda
| other_language_2=[[француски јазик|француски]]
| other_title_2=La Joconde
| artist=[[Леонардо да Винчи]]
| year=c. 1503–1519| type=[[Маслено сликарство|масло]] на [[топола]]
| height=77
| width=53
| height_inch=
| width_inch=
| city=Париз
| museum=[[Лувр]]}}
 
'''Мона Лиза''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Mona Lisa'') или '''Џоконда''' (''La Gioconda'') е [[Уметничка слика|слика]] изработена со маслени бои врз табла од топола во текот на [[16 век]] од страна на [[Леонардо да Винчи]] и е една од најпознатите слики во западната историја на уметноста. Сликата е во сопственост на [[Франција|француската]] влада и се чува во [[Лувр]] во [[Париз]]. Димензиите на сликата изнесуваат 76,8 x 53 cm.