Разлика помеѓу преработките на „Шетландски Острови“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Шкотска управна област|
{{infobox Scotland council area|
|Council = Шетланд<br />''Shetland''<br />''Sealtainn''
|common_name = ShetlandШетланд
|Image = [[FileПодатотека:Shetland UK location map.svg|200px200п]]
|image_logo = Flag of Shetland.svg
|logo = Flag of Shetland
|logo_type = FlagЗнаме
|image_coat = Coat of arms of Shetland.jpg
|SizeRank = 12thXII
|Size = {{convert|1468|km2|sqmi|abbr=on}}1.468 км²
|AdminHQ = [[LerwickЛервик]]
|ISO = GB-ZET
|ONS = 00RD
|CouncilDetails = [[ShetlandСовет Islandsна Council]]Шетландските Острови<br>[http://www.shetland.gov.uk/ www.shetland.gov.uk]
|Control = [[Independent (politician)|Independent]]независна
|MPs = [[AlistairАлистер CarmichaelКармајкл]]
|MSPs = [[TavishТевиш ScottСкот]]
}}
'''Шетландски Острови''' или '''Шетланд''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Shetland'', [[галскиШкотски гелски јазик|гелски]]: ''Sealtainn'', [[фарски јазик|фарски]]: ''Hetland'') е архипелаг североисточно од брегот на [[Шкотска]]. Островите се наоѓаат североисточно од [[Оркниските Острови]] и околу 280 километри југоисточно од [[Фарски Острови|Фарските Острови]], со кои ја чинат границата помеѓу [[Северно Море]] на исток и [[Атлантски Океан]] на запад. Вкупната површина на островите е 1466км1.466 км², а живеат околу 22.000 жители. Најголемиот остров зафаќа површина од 967км967 км².
{{никулец}}
 
 
[[Категорија:Грофовии во Шкотска]]
[[Категорија:Управни области во Шкотска]]
 
{{Link GA|no}}