Разлика помеѓу преработките на „Фонтана Треви“

Одземени 4 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: fa:فواره تروی)
[[Податотека:Trevi_Fountain_at_Night.jpg|мини|десно|280px|Фонтаната Треви ноќе]]
 
'''Фонтаната Треви''' ([[италијански јазик|италијански:]] ''Fontana di Trevi'') е најголемата (8526 стапкиметри висока и 6520 стапкиметри широка) и најамбициозната [[Барок|Барокна]] [[фонтана]] во [[Рим]].
 
== Периодот пред 1629, водоводот и локацијата на фонтаната ==