Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Селска чешма (Идеи)“

:::{{Коментар}}Разбирам, ама сепак, ова за што зборуваме не е дел од содржините на енциклопедијата или опис на некои други грбови. Се работи за комбинација на заштитено лого (читај: најсензитивен дел од брендинг) и заштитен културен знак. Во најмала мера употребата на ѕвездата е контраверзна, а во најлошо сценарио можно е и тужба да се случи (иако не сум сигурен за правните импликации). И мислам дека конкретно во овој случај се повеќе македонски, одошто грчки фрустрации, зошто тоа сонце сепак Република Македонија требаше да го тргне од сопственото знаме (нема да навлегувам во историските дебати). Едноставно, Википедија лого + Ѕвездата од Кутлеш е '''потенцијално опасна и непотребно контраверзна идеја''', и јас се оградувам од неа. Не заборавајте, исто така, дека тука пред се, треба да сме Википедијанци, а не Македонци. --[[User:FlavrSavr|FlavrSavr]] <small>([[User talk:FlavrSavr|разговор]])</small> 21:13, 30 август 2011 (CEST)
:Де бе Цобе, ко ова да е сефте со логоава на википедија. [http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Wikipedia_logo_variants Оваа категорија] содржи стотици такви модификации. Ако сметате дека ставање симболи е контроверзно, еве јас сметам дека само поцрвенување (ев. пожолтување) на логото е еден добар чекор кон компромисно решение. BTW, кај се примерите од викиизвор? Ако не подигнете ги тука локално, па да видиме што има на маса за избор.--[[Корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="#00008B" size="3px">Р</font>''']] [[Разговор со корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="blue" size="3px">ашо</font>''']][[Image:Aero-stub img.svg]] 21:27, 30 август 2011 (CEST)
#{{против}} [[Википедија:Што не е Википедија#Википедија на македонски јазик не е национална енциклопедија на Македонците|Википедија на македонски јазик не е национална енциклопедија на Македонците]] уште повеќе на Република Македонија. Празникот е државен, дури не е само на Македонците. --[[User:StanProg|Стан]] <small>([[User talk:StanProg|разговор]])</small> 13:30, 31 август 2011 (CEST)
 
==== Воздржан ====
5.612

уредувања