Разлика помеѓу преработките на „Гагаузи“

Одземени 9 бајти ,  пред 10 години
с
ситна поправка
(Откажано уредување. Не се бугари. Обратно Бугарите се дел од нив, т.е. сшто турско племеж)
с (ситна поправка)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Гагаузите''' ''([[гагауски]]: Gagauz, мн. Gagauzlar или Gagavuz, мн. Gagavuzlar; [[руски]]: Гагаузы)'' се [[турски народи|турски народ]] кој живеатживеe претежно во [[Молдавија]], односно во автономната покраина [[Гагаузија]]. Во [[Гагаузија]], тие зазимаатсочинуваат околу 83% од вкупното население. ПовеќеМнозинството од Гагаузите се со [[Православие|православна вероисповед]] но има и некои кои се [[ислам|муслимани]] кои живеат во [[Турција]]. Вкупниот број на Гагузите е 230 000 од којкои во [[Молдавија]] живеат 147 500, во [[Украина]] 31 000 и во [[Турција]] 15 000.
 
 
60

уредувања