Разлика помеѓу преработките на „Гагаузи“

Додадени 53 бајти ,  пред 10 години
Откажано уредување. Не се бугари. Обратно Бугарите се дел од нив, т.е. сшто турско племеж
(Откажано уредување. Не се бугари. Обратно Бугарите се дел од нив, т.е. сшто турско племеж)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Гагаузите''' ''([[гагауски]]: Gagauz, мн. Gagauzlar или Gagavuz, мн. Gagavuzlar; [[руски]]: Гагаузы)'' се [[бугарскитурски народи|бугарскитурски народ]] кој живеат претежно во [[Молдавија]], односно во автономната покраина [[Гагаузија]]. Во [[Гагаузија]], тие зазимаат околу 83% од вкупното население. Повеќе од Гагаузите се со [[Православие|православна вероисповед]]дори но има и некои кои се [[ислам|муслимани]] кои живеат во [[Турција]]. Вкупниот број на Гагузите е 230 000 од кој во [[Молдавија]] живеат 147 500, во [[Украина]] 31 000 и во [[Турција]] 15 000.