Разлика помеѓу преработките на „Георги Прванов“

Додадени 235 бајти ,  пред 13 години
с
Отстрането уредувањето на 87.126.178.66, вратено на последната верзија на SieBot
(→‎Политичка кариера: не фабрикува - траши ги)
с (Отстрането уредувањето на 87.126.178.66, вратено на последната верзија на SieBot)
Се сметаа, дека владината коалиција БСП-НДСВ-ДПС, која што е на власт во Бугарија по парламентарните избори во 2005 г., е не само поткрепена, но и создадена од него.
 
Бил таен соработник на Државна сигурност во сектор РИК (Разузнаване "История и култура") пред 1990 година. Работел по “македонското прашање” под името “Гоце” како редактор на книгата “Габерот” од Методи Димов, емигрант од Македонија, соработник на бугарските агенти. Задача на РИК и посебно на Прванов била фабрикувањето на документи, коишто да ги поткрепат бугарските претензии кон Македонија.
 
== Извори ==