Кинопроизводство: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
[[ImageПодатотека:Warsaw Bracka Film.jpg|thumb|250px|right|A film being made in [[Warsaw]], Bracka street]]
''Правење филмови'Кинопроизводството''' (во академски контекст често наречено '''филмска продукција''') е процесотпроцес на правење на филм, од иницијална приказна, идеаидеја, или задача, преку пишување на сценарио, снимање, уредување, режирање и прикажување на финалниот продукт пред публика, што потоа може да резултира и во тв [[програма]]. Правењето [[филм]]ови се случува насекаде во светот преку различни економски, социјални, политички контекст. Се користат различни технологии и кинематографски техники. Типично, тоа вклучува голем број на луге и зафаќа голем период на време од неколку месеци до неколку години. Се разбира, процесот трае подолго ако постојат проблеми во продукцијата. Најдолго правен [[филм]] е филмот The Thief and the Cobbler, чие време на производство траело дури 28 години.
 
== Фази ==