Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Додадени 468 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: bg:Иван Точко)
с
'''Иван Точко''' ([[Охрид]], [[9 јануари]] [[1914]] - [[Скопје]], [[12 ноември]] [[1973]]) е [[раскажувач]], [[новинар]] и [[драмски писател]]. Се школувал во [[Охрид]] и [[Битола]]. Завршил Правен факултет во [[Белград]] и Театарска академија во [[Софија]]. Работел како уредник во весникот „Нова Македонија“, главен уредник во [[Радио Скопје]] и на списанието „Македонија“.
 
Учесник е во [[НОВ]] на Македонија. Работеше како новинар во „Нова Македонија“, во [[Радио Скопје]] и беше уредник на списанието „Македонија“.
 
Автор е на збирките раскази „Бојана“, „Акорди“, „Прстен“, „Раскази“ и „Лебедова песна“, како и новелите „Вино за душите“ и „Грев“. Последно негово објавено дело е драмата во осум сцени со прилог „Плуто“.
 
==Литературно творештво==