Разлика помеѓу преработките на „Фински јазик“

Додадени 724 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.5.5) (Бот Брише: nap:Lenga Finlandèis)
|[[SIL]]||FIN
|}
 
{{Јазик-пример
|име= Фински јазик
|писмо= [[финска азбука|латиница]]
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.
|превод=Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaкви пo дoстoинствo и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaт eдeн кoн друг вo дуxoт нa oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
}}
 
'''Финскиот јазик''' ''(suomi, suomen kieli)'' е [[јазик]]от кој го говори мнозинството од популацијата во [[Финска]] (92%) и од [[Финци]]те надвор од Финска. Тој е [[официјален јазик]] на Финска и на официјалното финско малцинство во [[Шведска]].