Разлика помеѓу преработките на „Шведски јазик“

Додадени 718 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: mi:Reo Huitene)
|map=[[Податотека:Distribution-sv.png|center|180px|Карта на главните области каде се зборува на Шведски]]}}
 
{{Јазик-пример
|име= Шведски јазик
|писмо= [[шведска азбука|латиница]]
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Alla människor äro födda fria och lika i värde och rättigheter. De äro utrustade med förnuft och samvete och böra handla gentemot varandra i en anda av broderskap.
|превод=Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaкви пo дoстoинствo и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaт eдeн кoн друг вo дуxoт нa oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
}}
'''Шведски јазик''' е [[јазик]] што го зборуваат приближно околу 9,3 милиони луѓе. Тој припаѓа на групата на [[Германски јазици|Германските јазици]], односно во подгрупата на Северногерманските. Шведскиот јазик е официјален јазик во [[Шведска]], [[Финска]] и [[Оланд]].