Разлика помеѓу преработките на „Црногорски јазик“

нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: krc:Черногор тил)
 
'''Црногорскиот јазик''' (црногорски: ''Crnogorski jezik'') е [[Јужнословенски јазици|јужнословенски јазик]] и официјален јазик во [[Црна Гора]]. Црногорскиот се базира на [[Ијекавски изговор|ијекавското]]-[[Штокавски изговор|штокавско]] наречје. Неговото стандардизирање всушност започнува во [[2005]] година. Во времето на [[СФРЈ]] за официјален јазик во Црна Гора бил сметан [[Српскохрватски јазик|српско-хрватскиот јазик]]. Со распадот на СФРЈ, а со тоа и на српско-хрватскиот јазик како официјален, во новосоздадените држави како официјални се воведуваат јазиците наречени според [[Нација|нацијата]], па така како официјалниот јазик бил наречен „српски јазик од ијекавското наречје“.
 
 
== Кодификација ==
 
Во јануари [[2008]] година, [[Влада на Црна Гора|владата на Црна Гора]] составила [[Одбор за стандардизирање на црногорскиот јазик]], чиј главна цел била стандардизација на јазикот според меѓународните норми. Понатамошните документи, после верификацијата, станале дел од образовната програма на црногорското образование.
 
 
== Дијалекти ==
 
Црногорскиот јазик има два дијалекта, дел од штокавското наречје. Дијалектите на црногорскиот јазик се: