Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Одземени 39 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
'''МалотоДебелото црево''' ([[Латински јазик|латински]]: ''intestinum tenue'') (или '''дебело црево'crassum'') е дел од [[Систем за варење|системот за варење]] кој се надоврзува на големототенкото црево. Долго е околу 1,5 метри, но, за разлика од [[ГолемоТенко црево|големототенкото]], има поголем дијаметар. Се диференцира на 3 дела:
 
* ''Слепо црево'' (''coecum'') со ''црвовиден израсток'' (''appendix vermiformis'')
[[Категорија:Дигестивен систем]]
 
[[en:SmallLarge intestine]]