Разлика помеѓу преработките на „Мурсија (автономна заедница)“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Регион Мурсија (шп. Región de Murcia) е автномна покраина во Шпанија помеѓу покраините [[Ан...)
 
Регион Мурсија (шп. Región de Murcia) е автномна покраина во [[Шпанија]] помеѓу покраините [[Андалузија]] и [[Покраина Валенсија (автономна покраина)]]. Зафаќа површина од 11,313 km2 и има 1,4 милиони жители. Главен град е [[Мурсија]].