Разлика помеѓу преработките на „Доцна антика“

Одземени 5 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.5.2) (Бот Додава: ko:고대 후기)
{{внимание}}
'''Доцна антика''' е груба [[периодизација]] за периодот од [[Наша ера|н.е.]] помеѓу [[300]] - [[600]] година, употребена од историчарите и научниците за да се опише интервалот помеѓу Класичната [[Антика]] и [[Среден век|Средниот Век]] воглавно во [[Европа]] и [[Медитеран]]скиот свет. Тоа е временскиот период помеѓу пропаста на [[Римска империја|Западната Римска империја]] од [[3 век]] н.е натаму, се до [[Ислам]]ското освојување, и повторното формирање на [[Источна Европа]] под името [[Византиска империја]]. Терминот ''Spätantike'', буквално '''"Доцна антика"''', бил употребен од германските историчари од моментот кога ја популаризирал [[Alois Riegl|Алојз Ригли]] во раниот 19 век.
 
 
== Македонија ==
 
Во Македонија доцната антика го опфаќа периодот од 2 - 4 век. Во Музејот на Македонија постои доцноантичката збирка која брои вкупно 516 предмети (керамички и стаклени садови, керамички и бронзени светилки, накит, декоративна пластика). Во постојаната музејска поставка се изложени 184 предмети, карактеристични за втората значајна етапа на Римската империја и кои претставуваат одраз на новата доцноримска култура.
 
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://musmk.org.mk/mk/oddeli/arheologija.php#docnoantickazbirka Музеј на Македонија]
* [http://ccat.sas.upenn.edu/jod/wola.html Worlds of Late Antiquity], from the [[Универзитет на Пенсилванија]]
* [http://www.nipissingu.ca/department/history/MUHLBERGER/ORB/OVINDEX.HTM Overview of Late Antiquity], од ORB [http://the-orb.net/]
* [http://www.nipissingu.ca/department/history/MUHLBERGER/ORB/LT-ATEST.HTM Оддел за Доцна Антикаво Медитеранот на ОРБ] од ОРБ [http://the-orb.net/]
 
 
{{археологија-никулец}}