Арагон: Разлика помеѓу преработките

Додаден 181 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:Aragon)
Нема опис на уредувањето
Арагон (араг.[[Арагонски јазик|арагонски]]: ''Aragon''; шп.[[Шпански јазик|шпански]]: ''Aragón''; катал.[[Каталонски јазик|каталонски]]: ''Aragó'') е автономна покраина на североисток на [[Шпанија]]. На север се граничи со [[Франција]], на исток со [[Каталонија]], на југ со [[Валенсија]] и на запад со [[Кастилја-Ла Манча]], [[Риоха]] и [[Навара]]. Главен град е [[Сарагоса]].
Зафаќа површина од 47.719 км² и има 1,3 милиони жители.
 
[[Категорија:Арагон]]
 
[[ar:منطقة أراغون ذاتية الحكم]]