Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска Асоцијација на Норвешка“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Национална Фудбалска Асоцијација | Лого = Norway FA.svg | Основана = 1902 | Примен...)
 
}}
 
'''Фудбалската Асоцијација на Норвешка''' ([[Норвешки јазик|норвешки]]: ''Norges Fotballforbund''; NFF}}) е главна фудбалска организација во [[Норвешка]].
 
Фудбалската Асоцијација е основана во [[1902]] година. Член на Светската Фудбалска Федерација [[ФИФА]] од 1908, а на Европската Фудбалска Унија [[УЕФА]] од 1954 година.