Галиција: Разлика помеѓу преработките

Додаден 111 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:Galicia (Spain))
Нема опис на уредувањето
'''Галиција''' е автономна покраина во [[Шпанија]]. На север граничи со [[Атлантски Океан]], на југ со [[Португалија]], на исток со [[Астурија]] и [[Кастилја и Леон]]. Зафаќа површина од 29,574 километри квадратни и има 2,8 милиони жители. Главен град е [[Сантијаго де Компостела]]. Oфицијален јазик покрај [[Шпански јазик|шпанскиот]] е и [[Галициски јазик|галицискиот]] што некои го сметаат за дијалект на [[Португалски јазик|португалскиот]] поради нивната сличност.
 
[[Категорија:Галиција]]
[[Категорија:Покраини во Шпанија]]
 
[[ar:منطقة غاليسيا ذاتية الحكم]]