Разлика помеѓу преработките на „Ботниски Залив“

Додадени 35 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.2) (Бот Додава: nds-nl:Botniese Golf; козметички промени
с (r2.6.4) (Бот Менува: ar:خليج بوثنيه)
с (r2.7.2) (Бот Додава: nds-nl:Botniese Golf; козметички промени)
{{coord|62|9|18|N|19|30|1|E|display=title|scale:200000}}
[[СликаПодатотека:Bottniska viken.png|мапа|десно|Мапа Ботнијског залива]]
 
'''Ботнијскиот залив''' се наоѓа во северниот дел на [[Балтичко море|Балтичкото море]]. Се наоѓа помеѓу [[финска]] на исток, [[Шведска]] на запад и [[Оландски острови|Оландските острови]] на југ.
[[mr:बोथनियाचे आखात]]
[[nl:Botnische Golf]]
[[nds-nl:Botniese Golf]]
[[ja:ボスニア湾]]
[[pl:Zatoka Botnicka]]