Галиција: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Галиција е автономна покраина во Шпанија. На север граничи со Атлантски Океан, н...)
 
Нема опис на уредувањето
Галиција е автономна покраина во [[Шпанија]]. На север граничи со [[Атлантски Океан]], на југ со [[Португалија]], на исток со [[Астурија]] и [[Кастилја и Леон]]. Зафаќа површина од 29,574 километри квадратни и има 2,8 милиони шителижители. Главен град е [[Сантијаго де Компостела]]. Oфицијален јазик покрај [[Шпански јазик|шпанскиот]] е и [[Галициски јазик|галицискиот]] што некои го сметаат за дијалект на [[Португалски јазик|португалскиот]] поради нивната сличност.