Канарски Острови: Разлика помеѓу преработките

Додадени 39 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|}
 
'''Канарските острови''' (шпан. ''Islas Canarias'') {{coor d|28.03|N|15.35|W}} претставуваат афринанскиафрикански [[архипелаг]] во [[Атлантски Oкеан|Атлантскиот океанOкеан]] под управа на [[Шпанија]]. Архипелагот се состои од седум поголеми, два помали и неколку сосема мали острови од вулканско потекло, и се наоѓа на околу 100км100 км од Африканскиотафриканскиот брег.
 
Канарските острови имаат статус на автономна област на Шпанија. На островите живеат околу 2,1 милиони жители. Улогата на главен град ја делат два града: [[Санта Круз де Тенерифе]] и [[Лас Палмас де Гран Канариа]]. Канарските островиОстрови како дел од Шпанија припаѓаат на [[ЕУ]], но не се вклучени во царинската и даночната унија на ЕУ.
 
Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: смокви, лимони, портокали, кајсии, праски, шеќерна трска, итн. На островот на [[Тенерифе]] е планината [[ТейдеТеиде]] кои врв на 3718 метри надморска височина е највисоката планина во Шпанија.
{{Никулец од областа на географијата}}