Сент Крој: Разлика помеѓу преработките

Додадени 77 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[File:USA Virgin Islands location map.svg|thumb|220px|Островот Сент Крој се наоѓа на југот]]
Сент Крој ({{lang-en|Saint Croix}}, IPA: /seɪnt krɔɪ/, шп. Santa Cruz) е карипски остров, дел од [[Американски Девствени Острови]] и се наоѓа јужно од островот [[Сент Томас]]. Ова е најголем остров во архипелагот, широк 11 и долг 45 km, со 207 km² и око 60.000 жители. Главен град е [[Кристијанстед]], додека гратчето [[Фредрикстед]] е главно трговско пристаниште.
 
{{Американски Девствени Острови-никулец}}
 
[[Category:Американски Девствени Острови]]