Британски Девствени Острови: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
{{Infobox Country
|conventional_long_name = Британски Девствени Острови<br>British Virgin Islands
|common_name = BritishБритански VirginДевствени IslandsОстрови
|image_flag = Flag of the British Virgin Islands.svg|125px
|image_coat = Coat of Arms of the British Virgin Islands.svg|100px
|national_motto = ''"Vigilate"''{{Spaces|2}}<small>([[Латински јазик|Латински]])<br/>"Vigilant"</small>
|national_anthem = ''[[Боже, чувај ја кралицата]]'' (''God Save the Queen'')"
|official_languages = [[Англиски јазик|АнглискиEnglishанглиски]]
|ethnic_groups = 83.36% [[wikt:Афро-КарибјанциКарипци|Афро-Карибјанцикарипци]], 7.28% Белци (повеќето Англичани и Португалци), 5.38% [[Повеќерасниповеќерасни]] (повеќето Порториканци), 3.14% [[Источни Индијци]], 0.84% Други
|capital = [[Роуд Таун]]
|latd=18 |latm=25.883 |lats= |latNS=N
{{наводи}}
 
== Поврзано==
{{Држави и територии во Средна Америка}}
* [[Американски Девствени Острови]]
* [[Мали Антили]]
 
{{Географија-никулец}}
 
{{Држави и територии во Средна Америка}}
 
 
[[Категорија:Мали Антили]]