Британски Девствени Острови: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Британски Девствени Острови''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''British Virgin Islands'') се група на острови во [[Мали Антили]], во [[Карипско Море]], источно од [[Порторико]] и се дел од [[Британски прекуморски територии|Британските прекуморски територии]]. Повеќе од 60 острови и гребени спаѓаат тука. Заедно со [[Американски Девствени Острови|Американските Девствени Острови]] го сочинуваат архипелагот [[Девствени Острови]].
 
==Галерија==
{{Географија-никулец}}
<gallery>
Податотека:Roadtown, Tortola.jpg|Поглед кон главниот град - [[Роуд Таун]]
Податотека:St Phillips Church, Tortola.jpg|Остатоци од еден од најважните историски места на островот црквата Св. Филипс
</gallery>
 
== Наводи ==
 
{{Држави и територии во Средна Америка}}
 
{{Географија-никулец}}
 
[[Категорија:Мали Антили]]