Британски Девствени Острови: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
'''Британски Девствени Острови''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''British Virgin Islands'') се група на острови во [[Мали Антили]], во [[Карипско Море]], источно од [[Порторико]] и се дел од [[Британски прекуморски територии|Британските прекуморски територии]]. Повеќе од 60 острови и гребени спаѓаат тука. Заедно со [[Американски Девствени Острови|Американските Девствени Острови]] го сочинуваат архипелагот [[Девствени Острови]].
{{Држави и територии во Средна Америка}}