Разлика помеѓу преработките на „Британски острови“

нема опис на уредувањето
}}
 
'''Британските Острови''' (анг.[[англиски]]: ''British Isles'', [[Ирски јазик|ирски]]: ''Oileáin na Breataine''), се острови покрај северозападниот брег на [[Европа]], и ги опфаќаат [[Велика Британија]] ([[Англија]], [[Шкотска]] и [[Велс]]), [[Ирска]] ([[Северна Ирска]] и [[Република Ирска]]), [[Остров Ман|Островотостровот Ман]] и неколку илјади помали соседни острови. Во документите на владата на Република Ирска понекогаш се смета дека Република Ирска не е дел од Британските Острови.
 
== Поврзано==
* [[Велика Британија]]
* [[Ирска]]
* [[Географија на Европа]]
 
== Надворешни врски==
* [http://www.bgs.ac.uk/education/makeamap/home.html Географска карта на островите]
 
{{Гео-никулец}}