Разлика помеѓу преработките на „Британски острови“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Британските Острови (анг. British Isles, ирски Oileáin na Breataine), се острови покрај северозападни...)
 
'''Британските Острови''' (анг. British Isles, ирски Oileáin na Breataine), се острови покрај северозападниот брег на [[Европа]], и ги опфаќаат [[Велика Британија]] ([[Англија]], [[Шкотска]] и [[Велс]]), [[Ирска]] ([[Северна Ирска]] и [[Република Ирска]]), [[Остров Ман|Островот Ман]] и неколку илјади помали соседни острови. Во документите на владата на Република Ирска понекогаш се смета дека Република Ирска не е дел од Британските Острови.