Разлика помеѓу преработките на „Мистрал“

Одземени 4 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Мистрал''' е тип ветар кој дува од север. Представува всушност продор на [[арктик|...)
 
'''Мистрал''' е тип [[ветар]] кој дува од [[север]]. Представува всушност продор на [[арктик|арктичкиот]] воздух од долините на реката [[Рона (река)|Рона]], помеѓу [[Алпи|Алпите]] и [[Пиринеи|Пиринеите]] во [[Медитеран]]от. Дува за време на [[зима]]та и носи ладно време.
 
== Поврзано ==
==Видете уште и==
* [[Нордер]]
* [[Норте]]
 
== Литература ==
* Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): ''Климатологија - практикум'', Географски факултет, Белград