Разлика помеѓу преработките на „Раул Гонсалес“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
 
'''Раул Гонзалез Бланко''' (роден на {{роден на|27|јуни|1977}} во {{роден во|Мадрид|}}), попознат како Раул е Шпанскишпански фудбалски напаѓач и моментално игра во [[Премиера (Ла лига)|Ла лига]] за [[ФК Реал Мадрид|РеалШалке Мадрид04]]. Тој ја има освоено Лигата на Шампиони дури 3 пати, а исто така е и најдобар стрелец во истата, со 64 гола. Раул е исто така најдобар стрелец во сите натпреварување во УЕФА со вкупно постигнати 66 гола.
 
== Клубска кариера ==
После неколку години Раул наеднаш исчезна, но набрзо се појави по прогласувањето за еден од 50<sup>те</sup> најдобри фудбалери во светот. Тој во својата 14 годишна кариера нема добиено ниту еден црвен картон.<ref>{{цитирана веб страница| title = Капитенот нема добиено картон 2 и пол години (Раул, џентлменот за фер игра)| url = http://www.realmadrid.com/articulo/rma39016.htm | publisher = Realmadrid.com }}</ref> На 11 ноември 2008 раул го постиган 300<sup>тиот</sup> гол за Реал со хет-трикот постигнат против [[Реал Унион]] и ако победи со 4-3 Рела изгуби на вкупен резулатат 6-6, поради гостинските голови.<ref>[http://www.realmadrid.com/cs/Satellite/es/1202754820540/noticia/Noticia/Raul_alcanza_los_300_goles.htm Раул постиган 300 гола]</ref>
 
Раул иамима постигнато 304 гола за Реал и е блиску до рекордот на Алфредо ди Стефано кој изнесува 307 гола.
 
== Интернационална кариера ==