Разлика помеѓу преработките на „Херман Мелвил“

Одземен 21 бајт ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{без извори}}
{{вики}}
{{внимание}}
На 12 мај, 1985 година, здружението Херман Мелвил од Њујорк се собра на 26та источна улица за да го посвети пресекот на Парк Авенија јужно и 26та улица како плоштад на Херман Мелвил. Ова е улицата каде што Мелвил живеел од 1863 година до 1891 година и каде, меѓу другите дела, ја напишал Били Бад.
Во 2010 беше објавено дека нов вид на изумрен џиновски кит, Livyatan melvillei беше именувам во чест на Мелвил. Палеонтолозите кои го откриле овој фосил се сите обожаватели на Моби Дик и сакале да го посветат ова откритие на Мелвил.
 
==Наводи==
http://en.wikipedia.org/wiki/Herman_Melville
 
 
 
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мелвил, Херман}}
[[Категорија:Американски писатели]]
[[Категорија:Американски поети]]