Разлика помеѓу преработките на „Јакупица“

Додадени 306 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: tr:Jakupica Dağı)
 
 
Пред повеќе од 300 год.над Чеплсека,на 3-км северно од денешното село Папрадиште,се наоѓало селото Чеплез,чии руини се уште видливи и чие име денес го носи домот под врвот Солунска глава.СелотоЧеплесСелото Чеплес било разделено со една рекичка на две маала.Во едното живеел ЈакупЈакуб со своето семејство ,а во другото Даут, исто така со не мал род.И двете семејства се занимавале со сточарство и живееле во мир.Но еден ден едните им го убиле кучето на другите и започнала вистинска војна со многу жртви од двете страни.Малкумината останати живи се одселиле.Даут се населилинаселил над орешкаОрешка планина која денес се вика Даутица.ЈакупЈакуб ја запоседнал територијата на масивот Мокра планина која денес го носи името Јакупица.Највисокиот и најубавиот врв го носи името Солунска Глава.Во 1924 год. група војници и еден офицер од тогашна Југославија биле на логорување во реонот околу врвот.Една тивка вечер офицерот покажал кон треперливите светулки во далечината низ Повардарието,велејќи им на војниците дека тоа е Солун.Така се родило новото име Солунска Глава.Се разбира Солун не може да се види но името останало.Планинскиот масив е многу богат со води и од него извираат Маркова , Кадина и Патишка река во северниот дел (Скопско) и Тополка и Бабуна на југ (Велешко).
 
Името Солунска глава е за најубавиот врв.Во 1924 год. група војници и еден офицер од тогашна Југославија биле н логорување во реонот околу врвот.Една тивка вечер офицерот покажал кон треперливите светулки во далечината низ повардарието,велејќи им на војниците:Дека е тоа Солун.Така се родило новото име Солунска Глава.Се разбира Солун не може да се види но името останало.
 
[[Категорија:Планини во Македонија]]
60

уредувања