Разлика помеѓу преработките на „Тајпеј“

Додадени 7 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.2) (Бот Брише: nap:Taipei; козметички промени
с (r2.7.2) (Бот Брише: nap:Taipei; козметички промени)
Според податоците од [[јануари 2007.]] во градот живеат 2.622.090 жители, а во широкото градско подрачје 10.072.918.
 
== Географија ==
Тајпеј се наоѓа во североисточниот дел на [[Тајван]], 30 километри од брегот на Тихиот океан. На југот на градот е реката [[Шиндјен]], а на западот [[Даншуи]]. Над градот е вулканската планина [[Ѓишинг]], висока 1120 метри.<br />
Средно-годишна температура изнесува 23.6&nbsp;°C, со летен просек од 29.4&nbsp;°C и зимски - 14.9&nbsp;°C.<br />
Популарно име му е "градот на азелеи".
 
== Историја ==
Подрачјето на денешен Тајпеј во минатото бил населен од племето Кетагален. Кинезите (народот [[Хани]]) почнале да се доселуваат 1709. година. Како последица на [[првата сино-јапанска војна]] целиот [[Тајван]], вклучувајќи го и Тајпеј, стана [[јапанска]] територија во [[1895.]] година.<br />
Тајпеј е прогласен за привремена претстолнина на [[Република Кина]] на [[7. декември]] [[1949]]. бидејќи раководството на партијата [[Куоминтанг]] побегнало од континенталниот дел на островот Тајван.
[[ar:تايبيه]]
[[frp:Tayipèh]]
[[idbn:Kota Taipeiতাইপে]]
[[ms:Taipei]]
[[bg:Тайпей]]
[[zh-min-nan:Tâi-pak-chhī]]
[[jv:Taipei]]
[[be:Горад Тайбэй]]
[[be-x-old:Тайбэй]]
[[bn:তাইপে]]
[[bo:ཐའེ་པེ]]
[[bs:Taipei]]
[[bg:Тайпей]]
[[ca:Taipei]]
[[cy:Taipei]]
[[cs:Tchaj-pej]]
[[cy:Taipei]]
[[da:Taipei]]
[[de:Taipeh]]
[[gl:Taipei - 台北市]]
[[hak:Thòi-pet-sṳ]]
[[heko:טאיפיי타이베이 시]]
[[hy:Թայբեյ]]
[[hi:ताइपे]]
[[hr:Taipei]]
[[hy:Թայբեյ]]
[[io:Taipei]]
[[ilo:Taipei]]
[[id:Kota Taipei]]
[[os:Тайбэй]]
[[is:Taípei]]
[[it:Taipei]]
[[jahe:台北市טאיפיי]]
[[jv:Taipei]]
[[ka:ტაიბეი]]
[[pam:Taipei]]
[[ka:ტაიბეი]]
[[rw:Tayipeyi]]
[[sw:Taipei]]
[[ko:타이베이 시]]
[[ht:Taypè]]
[[lad:Taipei]]
[[hu:Tajpej]]
[[mg:Taipei]]
[[mr:ताइपेइ]]
[[ms:Taipei]]
[[cdo:Dài-báe̤k]]
[[mn:Тайбэй]]
[[mr:ताइपेइ]]
[[my:ထိုင်ပေမြို့]]
[[nl:Taipei (stad)]]
[[napja:Taipei台北市]]
[[no:Taipei]]
[[nn:Taipei]]
[[oc:Taipei]]
[[pa:ਤਾਈਪਈ]]
[[pnb:ٹاۓپی]]
[[pap:Taipei]]
[[pms:Taipei]]
[[pnbtpi:ٹاۓپیTaipei]]
[[pl:Tajpej]]
[[pt:Taipé]]
[[sk:Tchaj-pej]]
[[sl:Tajpej]]
[[ckb:تایپێ]]
[[sr:Тајпеј]]
[[ckb:تایپێ]]
[[sh:Taipei]]
[[fi:Taipei]]
[[sv:Taipei]]
[[tl:Taipei]]
[[ta:தாய்பெய்]]
[[tl:Taipei]]
[[th:ไทเป]]
[[vi:Đài Bắc]]
[[tg:Тайбэй]]
[[tpi:Taipei]]
[[tr:Taipei]]
[[uk:Тайбей]]
[[ug:تەيبېي شەھىرى]]
[[vec:Taipei]]
[[vi:Đài Bắc]]
[[zh-classical:臺北市]]
[[war:Taipei]]
[[yo:Taipei]]
[[zh:臺北市]]
[[zh-classical:臺北市]]
[[zh-yue:臺北市]]
[[zh:臺北市]]