Разлика помеѓу преработките на „Драган Богдановски“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Распоред на содржината)
 
== Дејност ==
=== ПолитичјиПолитички организации во странство ===
Неговата активност најмногу е изразена како иницијатор за основање на бројни политички организации на Македонците во странство. Во [[1963]] г. доаѓа до формирање на прва македонска национална организација Ослободителен комитет на Македонија (ОКМ), која во [[1972]] г. се трансформира во [[Движење за ослободување и обединување на Македонија]] (ДООМ). Богдановски на чело на ова организација доаѓа уште во [[1967]] г.