Разлика помеѓу преработките на „Плоштад на хероите“

с
r2.7.2) (Бот Менува: fr:Hősök tere; козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: he:כיכר הגיבורים)
с (r2.7.2) (Бот Менува: fr:Hősök tere; козметички промени)
[[СликаПодатотека:Heroes' Square in Budapest.jpg|right|300px|thumb|Поглед кон плоштадот од правец на булеварот Андраси.]]
[[СликаПодатотека:Hősök tere éjszaka - Budapest.jpg|right|300px|thumb|Плоштадот на хероите навечер.]]
 
'''Плоштадот на хероите''' ([[Унгарски јазик|унгарски]]: ''Hősök tere'') претставува еден од главните плоштади во [[Будимпешта]], [[Унгарија]]. Се наоѓа во [[Окрузи на Будимпешта|XIV-от округ]]. Лежи на крајот на [[булеварот Андраси]] (кој е дел од светското наследство на [[УНЕСКО]]), веднаш до градскиот парк.
Околу градскиот парк се наоѓаат две важни градби, Музејот на убавите уметности од левата страна и Палатата на уметностите од десната. Другит крај на плоштадот продолжува булеварот Андраси чиј почеток го означуваат две градби кој го затвораат плоштадот - едната е станбена зграда, а другата е [[Србија|српската]] амбасада.
 
Споменикот милениум е централен дел на плоштадот и обележје на Будимпешта, со статуи на водачите на седум племиња кои ја основале Унгарија, а тука исто така има и статуи на важни личности од унгарската [[Историја|историја]]. Изградбата на меморијалот започнала во 1896 година, но завршена е во [[1929]] кога и го добил своето име.
 
Плоштадот претставува и станица на [[Будимпештанското метро]] на линија М1.
Ова е лист на важните личности од унгарската историја чии статуи се наредени во полукружна аркада околу споменикот:
 
* [[Иштван I]]
* [[Свети Ладислав I]]
* [[Коломан Унгарски]]
* [[Андре II Унгарски]]
* [[Бела IV]]
* [[Карло Роберт]]
* [[Лудовик I Анжујски]]
* [[Јанош Хуњади]]
* [[Матија Хуњади]]
* [[Стефан Бочкај]]
* [[Габор Бетлен]]
* [[Имре Токољи]]
* [[Ференц II Ракоци]]
* [[Лајош Кошут]]
 
<br clear=all>
 
{{commonscat|Heroes' Square (Budapest)}}
 
[[Категорија:Споменици]]
[[Категорија:Плоштади]]
[[es:Plaza de los Héroes (Budapest)]]
[[eo:Placo de Herooj]]
[[fr:PlaceHősök des Héros (Budapest)tere]]
[[hr:Trg heroja u Budimpešti]]
[[it:Piazza degli Eroi (Budapest)]]