Разлика помеѓу преработките на „Фернандо Торес“

Додадени 433 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
 
'''Фернандо Торес''' ([[шпански]]: ''Fernando Torres'', роден на {{роден на|20|март|1984}}}) е шпански фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[ФК Челзи]].
 
Својата кариера ја започнал како гоман, но бидејќи изгубил многу заби почнал да игра како напаѓач. Тој почнал да игра фудбал кога имал пет години, а професионалната кариера ја започнал на 11 годишна возраст кога играл за Атлетико Мадирд.
 
Фернандо Торес својата професионална кариера ја започнал во [[2001]] година како играч на [[ФК Атлетико Мадрид]], и во истиот тим се задржал до [[2007]] година, кога преминал во [[ФК Ливерпул]] за 36 милиони евра. Во Ливерпул постигнал 65 голови во 102 натпревари.