Разлика помеѓу преработките на „Фернандо Торес“

Додадени 153 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
'''Фернандо Торес''' ([[шпански]]: ''Fernando Torres'', роден на {{роден на|20|март|1984}}}) е шпански фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[ФК Челзи]].
 
Фернандо Торес својата професионална кариера ја започнал во [[2001]] година како играч на [[ФК Атлетико Мадрид]], и во истиот тим се задржал до [[2007]] година, кога преминал во [[ФК Ливерпул]] за 36 милиони евра. Во Ливерпул постигнал 65 голови во 102 натпревари.
 
Во [[2011]] преминал во [[ФК Челзи]] за рекордна сума во англиската лига од 50 милиони британски лири.
 
За [[Национален фудбалски тим на Шпанија|Шпанската фудбалска репрезентација]] дебитирал во [[2003]] година.