Разлика помеѓу преработките на „Сикизам“

Додадени 1.212 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: мини|десно|300п|'''Гуру Нанак''' Религијата на Сиките се темели на вербата во еден [[б...)
 
 
Сикизмот настанал во [[Пенџап]], во северна [[Индија]] и [[Пакистан]] околу [[1500]] години п.н.е. Денеска сикизмот е проширен во [[Велика Британија]] и [[Северна Америка]].Сиките веруваат дека [[Бог]] е во секого. '''Гуруто Нанак''' ја истакнувал важноста на медитацијата за јакнење на чувството на божјата присутност во поединецот. Сиките во медитација често употребуваат бројаници.
Сикизам доаѓа од зборот Сикх која значи "ученик".
 
== Основател ==
'''Кача''' - ''кратки панталони кои се носат под фустанот
''
[[Категорија:Религија|Сикизам]]
[[an:Sikhismo]]
[[ar:سيخية]]
[[bg:Сикхска религия]]
[[bn:শিখ ধর্ম]]
[[br:Sikhegezh]]
[[ca:Sikhisme]]
[[cs:Sikhismus]]
[[cy:Siciaeth]]
[[da:Sikhisme]]
[[de:Sikhismus]]
[[dv:ސިކުންގެދީން]]
[[el:Σιχισμός]]
[[en:Sikhism]]
[[eo:Sikismo]]
[[es:Sikhismo]]
[[et:Sikhism]]
[[fa:سیک‌گرایی]]
[[fi:Sikhiläisyys]]
[[fr:Sikhisme]]
[[frp:Siquismo]]
[[fur:Sikhisim]]
[[he:סיקהיזם]]
[[hi:सिख धर्म]]
[[hr:Sikhizam]]
[[hu:Szikhizmus]]
[[id:Sikhisme]]
[[is:Síkismi]]
[[it:Sikhismo]]
[[ja:シク教]]
[[ka:სიქიზმი]]
[[lt:Sikhizmas]]
[[lv:Sikhisms]]
[[mr:शीख धर्म]]
[[new:सिख धर्म]]
[[nl:Sikhisme]]
[[nn:Sikhismen]]
[[no:Sikhisme]]
[[pa:ਸਿੱਖੀ]]
[[pl:Sikhizm]]
[[ps:سکهيزم]]
[[pt:Sikhismo]]
[[ru:Сикхизм]]
[[sh:Sikizam]]
[[simple:Sikhism]]
[[sv:Sikhism]]
[[ta:சீக்கியம்]]
[[te:సిక్కుమతము]]
[[th:ศาสนาสิกข์]]
[[tr:Sihizm]]
[[uk:Сикхи]]
[[zh:锡克教]]
[[zh-yue:錫克教]]