Разлика помеѓу преработките на „Клодомир“

Додадени 1.342 бајти ,  пред 8 години
додаден шаблон
(нова)
 
(додаден шаблон)
{{Infobox royalty
| type =
| consort =
| name = Клодомир
| title = Крал на Орлеан
| titletext =
| more =
| image = Division of Gaul - 511.jpg
| imgw = 225px
| alt =
| caption = Поделба на Галија по смртта на Клодовик, која го покажува кралството на Клодомир заедно со оние на неговите браќа
| succession = [[Список на франкски кралеви|Крал на Орлеан]]
| moretext =
| reign = 509 - 511
| coronation =
| cor-type =
| predecessor = [[Клодовик I]]
| regent =
| reg-type =
| successor = [[Клотер I]]
| succession1 =
| moretext1 =
| reign1 =
| coronation1 =
| cor-type1 =
| predecessor1 =
| regent1 =
| reg-type1 =
| successor1 =
| spouse =
| issue =
| issue-link =
| issue-pipe =
| full name =
| era name =
| era dates =
| posthumous name =
| temple name =
| house = [[Меровинзи]]
| father = [[Клодовик I]]
| mother = [[Клотилда]]
| birth_date = c. 495
| birth_place =
| death_date = 524
| death_place = [[Битка кај Везеронс]]
| burial_date =
| burial_place =
| occupation =
| signature =
| religion =
}}
 
 
'''Клодомир''', исто така наречен и '''Хлодомер''' или '''Клодомер''' (роден околу. 495) бил вториот од четирите синови на [[Клодовик I]], [[Список на франкски кралеви|Крал на Франките]]. По смртта на неговиот татко, во 511, тој го поделил кралството на [[Франки]]те со своите тројца браќа: [[Теудерик I]], [[Хилдеберт I]], и [[Клотер I]]. Иако Теудерик, најстариот, добил повеќе, Клодомир пола од кралството си го поделил со останатите двајца браќа. Тоа било кралството на [[Орлеан]], земено од претходното кралство [[Сијагриус]]. Кралството ги вклучувало градовите [[Тур]], [[Поатје]] и [[Орлеан]]. Клодомир се оженил со [[Guntheuc]], со која имал три деца: Теодебалт, Гунтар, и [[Клодоалд]].
 
5.102

уредувања