Разлика помеѓу преработките на „Монголска Народна Партија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox political party
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|country = Монголија
{{Инфокутија Партија
|име name_english = Монголска Народна Револуционерна Партија
|изворно name_native = Монгол Ардын Хувьсгалт Нам<br>Mongol Ardyn Nam<br>{{MongolUnicode|ᠮᠤᠩᠤᠯ ᠠᠷᠳᠢᠨ ᠨᠠᠮ}}<br>
|амблемcolorcode = Mprp.jpgred
|водачlogo = [[Санџагин БајарПодатотека:MPP.jpg]]
|основанаleader = [[1 март]] [[1921]] =
|штабpresident = [[Сухбатарин = Батболд]]
|chairperson =
|идеологија = социјална демократија (порано марксизам-ленинизам)
|secretary_general = [[Ухна Хурелсух]]
|бои = црвена
|весник spokesperson =
|leader3_title = Лидер на пратен. група
|вебсајт = [http://www.mpp.mn/ Официјална интернет страница]
|leader3_name = [[Данзангин Лундежанцан]]
|foundation = 1 март 1921
|dissolution =
|headquarters = [[Улан Батор]], [[Монголија]]
|newspaper =
|youth_wing =
|membership_year = 2009
|membership = 147.300
|идеологијаideology = [[социјална демократија]],<br>[[демократски социјализам]],<br>(порано [[комунизам]],<br>[[марксизам-ленинизам]])
|national =
|position = [[лев центар]]<br>(порано [[крајна левица]])
|international = [[социјалистичка интернационала]]<br>(порано [[Коминтерна]])
|боиcolors = [[црвена боја|црвена]]
|seats1_title = [[Голем државен хурал]]
|seats1 = {{Infobox political party/seats|46|76|hex=red}}
|website = [http://www.mpp.mn/ http://www.mpp.mn/]
|footnotes = formerly known as the<br>'''Монголска Народна Револуционерна Партија'''<br>Монгол Ардын Хувьсгалт Нам<br>(1924-2010)
}}
'''Монголската Народна Револуционерна Партија''' ([[Монголски јазик|монголски]]: ''Монгол Ардын Нам''), пред 2010: '''Монголска Народна Револуционерна Партија''' (''Монгол Ардын Хувьсгалт Нам'') е поранешна комунистичка политичка партија во [[Монголија]]. Политичката партија најчесто се пишува и со кратенката МНРПМНП или на монголски јазик ''МАХНМАН''.
 
МНРПМНП била владеачка партија на [[Монголска Народна Република|Монголската Народна Република]] од [[1921]] па се до [[1996]], како единствена партија се до [[1990]]. Со воведувањето на повеќепартискиот систем, партијата е моментално владеачка во Монголија заедно со неколку останати помали политички партии.
 
Моменталниот [[претседател на Монголија]], [[Намбарин Енхбајар]] е од редовите на МНРПМНП, како и [[Премиер на Монголија|премиерот на Монголија]], [[Санџагин Бајар]].
 
[[Податотека:MAXH building.jpg|thumb|left|150px|Седиште на партијата]]