Разлика помеѓу преработките на „Харон (месечина)“

Додадени 184 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: hi:शैरन (उपग्रह))
с
| name = Харон
| bgcolour = #a0ffa0
| image = [[Податотека:Pluto-picture.jpg]]
| image =
| caption = Слика на Плутон и Харон од 1990 година направена од телескопот Хабл
| caption =
| width = 250px
| discovery = yes
'''Харон''' е најголемиот сателит на [[Плутон]]. Го открил Џејмс Кристи на 22 јуни 1978 година.
 
{{астрономија-никулец}}
 
[[ar:شارون (قمر)]]