Аорта: Разлика помеѓу преработките

Додаден 201 бајт ,  пред 11 година
с
Aorte ouverte
с ([r2.5.2] Бот Додава: et:Aort)
с (Aorte ouverte)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Aorta scheme.jpg|thumb|Шематски приказ на аортата]]
[[File:An opened aorta.jpg|thumb|250px|left|<center>Аортата свинска ја отвораш покажува, исто така, некои оставајќи артериите.</center>]]
'''Аортата''' е најголемата артерија во човечкото тело. Излегува од левата срцева комора и гранејќи се на повеќе артерии носи оксидирана крв низ целото тело. Најпрвин оди нагоре, формира аортен лак, се спушта во градната празнина како градна аорта и стомачната празнина како стомачна аорта.
[[Податотека:Diagram of the human heart (cropped).svg|left|250px]]
5

уредувања