Разлика помеѓу преработките на „Васил Ивановски“

с
нема опис на уредувањето
с (буква)
с
'''Васил Атанасков Ивaновски''' (1906, [[Ловраде]], [[Костур (град)|Костур]]ско, [[1906]] - [[1991Софија]], [[Софија1991]]) е македонски културно-национален и комунистички деец, публицист од [[Македонија]].
 
Заедно со семејството Ивановски емигрира во [[Бугарија]]. Прогимназијалното училиште го завршува во [[Пловдив]]. Се вклучува активно во дејностите на македонската емиграција во Бугарија. Како член на [[БКП]] учествува во [[Септемвриско востание|Септемвриското востание]].